VE70031 / VE70039

Tutkimustuoli VELA Turn+ Thorax

VELA Turn+ Thorax -tutkimustuoli on potilaskäyttöön tarkoitettu tuoli, joka on suunniteltu erityisesti rintakehän röntgenkuvauksiin, joissa potilas on stabiloitava oikeiden kuvien saamiseksi.

Tuolin varustelu, sekä toimintavarmat säädöt ja helppo puhdistettavuus tekevät siitä erityisen hyvin sairaalaympäristöön soveltuvan ratkaisun.

 

Tuolissa on lukittava istuimen rotaatio, joka kääntyy 45°/90° oikealle ja vasemmalle, sekä alas taittuvat käsinojat, jotka mahdollistavat helpon pääsyn ottamaan röntgenkuvia eri kulmista.

Pieni selkänoja, joka voidaan säätää matalalle, stabiloi potilaan olematta tiellä röntgenkuvauksessa.

Sähköinen korkeudensäätö käsiohjaimella varmistaa helpon ja oikean potilaan sijoittamisen eri röntgenlaitteiden ääreen. Sähköinen korkeudensäätö myös helpottaa potilaan seisomaan nousua. Akkujen varaustason osoitin sijaitsee istuimena alla, tuolin edessä.

Tuolista on saatavilla myös kaasujousikäyttöinen manuaalisesti korkeussäädettävä versio, jossa korkeudensäätö tapahtuu vivun avulla. 

Kaikki neljä pyörää lukitseva keskuslukitus on helposti käytettävissä jalkapolkimella, ja se pitää tuolin hyvin paikoillaan tutkimuksen tai toimenpiteen aikana.

ISO-koodi
180921
Maksimikuormitus SWL (kg):
160
  • Tuote on CE-merkitty
  • EU:n lääkintälaitestandardin mukainen tuote

Valmistaja: VELA

Lisätuotekategoriat:

Istuminen, Tuolit

TEKNISET TIEDOT 

Istuinkorkeus, sähkötoiminen malli, säätö käsiohjaimella

 44-64 cm tai 47-77 cm

Istuinkorkeus, manuaalinen kaasujousitoiminen malli, säätö vivun avulla

42-57 cm tai 49-69 cm

Selkäosa, malli, koko

 Pieni selkäosa 29x10 cm

Istuinosa, malli, koko

 Active L-istuin, 47x47 cm

Käsituen pehmuste

 8x26 cm

Käsituet, taakse taittuvat, korkeussäätöalue

 14-27 cm

Käsitukien etäisyyden säätö

 38-52 cm

SWL 

 160 kg

Tuolin paino

 40 kg

Pyörien halkaisija

 100 mm

Alustan koko

 55 x 55 cm

CE-merkintä

 MDD 93/42/EEC

EMC-testaus

 IEC 60601-1-2

IP-suojaluokka

IP21 
  • Puhdistus ainoastaan neutraaliin pesuaineliuokseen kostutetulla siivouspyyhkeellä, pinta huuhdotaan puhtaaseen veteen kostutetulla siivouspyyhkeellä ja kuivataan huolella.
  • Voidaan puhdistaa desinfioivalla puhdistusaineella, (esim. 500 ppm kloramiinilla. Huom. huuhtelu!)
  • Voidaan desinfioida sumuttamalla tai pyyhkimällä 70 prosenttisella alkoholilla (etanoli).